Banner 25banner h3Banner 20b7hy1

Mesajlar önceki sayfa

30.08.2011 Ramazan Bayramı ve 30 Ağustos Zafer Bayramı Mesajı

Bu sene Ramazan Bayramı ile 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı birlikte kutlamanın mutluluğunu ve onurunu yaşıyoruz. Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin zaferle sonuçlandığı 30 Ağustos tarihi; onuruyla yaşamaktan hiçbir zaman vazgeçmeyen Türk Milleti’nin Kurtuluş Savaşı’nı kazandığını tüm dünyaya ilan ettiği gündür.

Bayramlarımız; yaşamımızı zenginleştiren, bizi biz yapan değerlerimizi bir kez daha hatırlayarak toplumsal birlikteliğimizin güçlendiği günlerdir. Bu günlerde çocuklardan başlayarak herkesi dalga dalga yayılan bir bayram sevinci sarar, dostluklar tazelenir, kardeşlik duyguları pekişir, dargınlıklar unutulur, kimsesizler ve yaşlılar hatırlanır, çocuklar sevindirilir, birlik ve beraberliğimiz pekiştirilir. Bu nedenledir ki bayramlarımız; gelecek nesillere aktarılması gereken en önemli kültürel miraslarımızdan biridir.

Ramazan maddi ve manevi yenilenme ayıdır, Ramazan paylaşmaktır. Ramazan rahmet ve berekettir. Ramazan yaşlıların, kimsesizlerin, gariplerin herzamankinden çok daha fazla hatırlandığı aydır. Bayram ise bu yenilenmenin zirveye ulaştığı noktadır.

Her dönemde yardıma ihtiyacı olanların yanında olan Aziz Milletimiz, yüzyıllardır olduğu gibi Ramazan ayını da bir vesile görerek Somali halkına yardım elini uzatmıştır.

Tarihimiz boyunca olduğu gibi bundan sonra da milletimiz mazlumun ve ihtiyaç sahibinin yanında olmayı Ramazan ayının manevi iklimini her zaman ve her yerde yaşatmayı sürdürecektir. Türkiye, yurt içinde ve yurt dışında, sorumluluk bilinciyle hareket eden güçlü bir ülkedir. Aydınlık ve güçlü bir Türkiye’ye doğru yürürken çocuğuyla, genciyle, özürlüsüyle, yaşlısıyla, kadınıyla, erkeğiyle el ele, gönül gönüle olacağız. Ülkemizin geleceği için yararlı olacağına inandığımız adımları atmaktan asla çekinmeyeceğiz.

Bu vesileyle vatandaşlarımızın Ramazan ve 30 Ağustos Zafer Bayramlarını tebrik ediyor, milli ve dini bayramlarımızın coşku ve mutluluğunu tüm vatandaşlarımızla paylaşıyor, başta büyük komutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Kurtuluş Savaşımızın tüm kahramanlarını saygı, minnet ve rahmetle anıyor, bayramın getirdiği barış, sevgi ve hoşgörü atmosferinin tüm dünyayı sarmasını temenni ediyorum.

Hayati Yazıcı
Gümrük ve Ticaret Bakanı