b7Banner 18Banner 3b1b4

Mesajlar önceki sayfa

29.10.2011 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı

Cumhuriyetimiz, aziz milletimizin her türlü zorluk ve imkânsızlığa rağmen hürriyet ve istiklal aşkıyla birbirine kenetlenerek gösterdiği olağanüstü kahramanlığın en büyük eseridir.

 

88. kuruluş yılını büyük bir onurla kutladığımız Cumhuriyetimizin ilanı şanlı tarihimizin en önemli dönüm noktalarından biridir.

 

Biz, tarih boyunca zulme boyun eğmeyen ve zulmetmeyen bir millet olduk. Bugün ve bundan sonra da aynı inançla yolumuza devam etmekte kararlıyız.

 

Biz, dünyanın en şanlı tarihine ve en büyük medeniyetine sahip milletiz.

 

Biz, tarih boyunca mazlumun yanında olan, ihtiyaç sahibine el uzatan bir milletiz. İyilik yapmak ve herkesin iyiliğini istemek bizim en güzel vasıflarımızdan biridir.

 

Biz, en yakın komşumuzdan en uzağına hiçbir ayrım gözetmeksizin, herkesin hakkını, hukukunu gözeten bir millet olduk, bu misyonumuzu bugün devam ettirdiğimiz gibi gelecekte de aynı kararlılıkla adaletin temsilcisi olacağız.

 

Bizim yüzlerce yıldır yaşadığımız ve bu coğrafyada yaşattığımız bu değerlerimiz çok önemlidir, çünkü bunlar bir topluma sonradan öğretilemez.

 

Tarih boyunca yardımlaşma, dayanışma, birlik ve beraberliğin en güzel örneklerini veren aziz milletimiz bugün de Cumhuriyetimizin etrafında kenetlenmeye devam etmektedir.

 

Van ilimiz ve çevresinde meydana gelen deprem felaketi hepimizi derinden üzmüş, ülkemizin her köşesinde hissedilen derin bir acıya sebep olmuştur. Milletimiz bütün kamu kurumları, sivil kuruluşları, işadamları, ticaret erbabı, kısacası her bir ferdiyle yekvücut olmuş, depremi yaşayan vatandaşlarımızın acısını hafifletmek için güçbirliği, gönül birliği yapmıştır. Milletimiz bu zor günlerde ferasetle, akıl ve sağduyuyla birbirine kenetlenmiştir.

 

Milletimizin emsalsiz yardımlaşma, kardeşlik ve dayanışma duygularıyla bu zor günleri de kısa sürede geride bırakacağız ve Türkiye Cumhuriyeti geleceğe doğru büyük yürüyüşüne devam edecektir. Birlik ve beraberlik içinde olduğumuz sürece, geçmişten aldığımız gücün, ülkemizi daha güzel bir geleceğe taşıyacağına olan inancım tamdır.

 

Bu duygu ve düşüncelerle hepimizin Cumhuriyet Bayramımızı tebrik ediyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve O'nun kahraman silah arkadaşları olmak üzere, tüm şehit ve gazilerimizi minnet, şükran ve rahmetle anıyorum.

 

HAYATİ YAZICI
GÜMRÜK ve TİCARET BAKANI