b4Kooperatifçilik Eylem PlanıBanner 18Banner 23banner h3

Konuşmalar önceki sayfa

29.10.2011 GÜMRÜK VE TİCARET BAKANI SAYIN HAYATİ YAZICI’NIN CUMHURİYET BAYRAMI MESAJI

Cumhuriyetimiz; aziz milletimizin her türlü zorluk ve imkânsızlığa rağmen hürriyet ve istiklal aşkıyla birbirine kenetlenerek gösterdiği olağanüstü kahramanlığın en büyük eseridir. 88. kuruluş yılını büyük bir onurla kutladığımız Cumhuriyetimizin ilanı tarihimizin en önemli dönüm noktalarından biridir.

Biz, dünyanın en şanlı tarihine ve en büyük medeniyetine sahip milletiz. Tarih boyunca mazlumun yanında olan, ihtiyaç sahibine el uzatan bir milletiz. Bugün ve bundan sonra da aynı duyarlılık ve inançla yolumuza devam edeceğiz.

İyilik yapmak ve herkesin iyiliğini istemek bizim en güzel vasıflarımızdan biridir. En yakın komşumuzdan en uzağına hiçbir ayrım gözetmeksizin, herkesin hakkını, hukukunu gözeten bir millet olduk. Yüzlerce yıldan beri yaşadığımız ve yaşattığımız bu hasletler bizi biz yapan en önemli değerlerimizdir.

Tarih boyunca yardımlaşma, dayanışma, birlik ve beraberliğin en güzel örneklerini veren aziz milletimiz bugün de Cumhuriyetimizin etrafında kenetlenmeye devam etmektedir. Çukurca başta olmak üzere ve vatanımızın muhtelif bölgelerinde askerlerimizin şehit düşmesi ve Van’da yaşanan deprem felaketi hepimize büyük bir üzüntü yaşatmış, ülkemizin her köşesinde derin bir acıya sebep olmuştur.

Milletimiz bütün kamu kurumları, sivil kuruluşları, işadamları, ticaret erbabı, kısacası tüm fertleri ve kurumlarıyla yekvücut olmuş, yaşanan acıyı paylaşmış, birlik ve beraberliğimizin en güzel örneklerini dosta düşmana göstermiştir. Bu zor günler ferasetle, akıl ve sağduyuyla aşılacaktır. “Işık yaymanın iki yolu vardır; ya kandil olmak ya da onu yansıtan ayna…”

Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyet Bayramını tebrik ediyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve O'nun kahraman silah arkadaşları olmak üzere, tüm şehit ve gazilerimizi minnet, şükran ve rahmetle anıyorum.