banner h1banner h2hy1Banner 6Banner 4

Haberler önceki sayfa

03.04.2017 YAZICI CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMETİ SİSTEMİNİ SOSYAL MEDYADAN MADDE MADDE ANLATACAK

 

AK Parti Hukuki İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin neler getirdiğini, video mesajlarıyla sosyal medya üzerinden halka anlatacak.

 

Yazıcı, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine ilişkin 16 Nisan'da yapılacak halk oylamasına gidilen süreçte, yeni sistemin neler getirdiğini sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabı üzerinden, madde madde videolu mesajlarla paylaşacak.

 

Anayasa değişiklik metnini okumaktan bile imtina edenlerin yalan yanlış bilgilerle süreci bulandırmaya çalıştığını ifade eden Yazıcı, AK Parti olarak yalanlara geçit vermemek için var güçleriyle çalıştıklarını belirtti.

 

Bu süreçte halkı en doğru şekilde bilgilendirmeye çalışmaya devam edeceklerini dile getiren Yazıcı, bu amaçla referandumda oylanacak 18 maddeyi 16 Nisan'a kadar videolu özet anlatımlarla vatandaşların dikkatine sunacağını söyledi.

 

Yazıcı, bu çerçevede ilk videolu mesajını sosyal medya hesabından bugün paylaştı. Mesajında, 18 maddeden oluşan 19'uncu anayasa değişikliğinin Meclis tarafından onaylandığını, sıranın millette olduğunu anlatan Yazıcı, "İnşallah 16 Nisan'da aziz milletimiz, anayasa değişikliğiyle ilgili kararını oluşturacak." dedi.

 

Mesajında, anayasa değişikliğinin ilk maddesinin yargıyla ilgili olduğunu, mevcut anayasada mahkemelerin bağımsızlığına vurgu yapıldığını anımsatan Yazıcı, değişiklik kapsamında gerçekleştirilen çalışmalarda, bağımsızlığın yeterli görülmediğinin, bunun yanında "tarafsızlığı" sözcüğünün getirildiğinin altını çizdi.

 

Hayati Yazıcı, bağımsız olan mahkemelerin tarafsız olmaması durumunda, herkes için risk teşkil edebileceğini, riski ortadan kaldırmak, mahkemeleri daha da güçlü hale getirmek amacıyla bunun uygun ve gerekli görüldüğünü belirtti.