Banner 21Banner 7Banner 23Banner 25Banner 13

Haberler önceki sayfa

05.06.2017 YAZICI AK PARTİ MKYK ÜYELERİ İLE BİRLİKTE GENELKURMAY ÇATI DAVASINI İZLEDİ

AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeleri Genelkurmay Çatı Davası'nı izledi. 

 

Duruşmaya verilen öğle arasında Sincan'a gelen AK Parti MYK üyeleri, cezaevi yerleşkesindeki duruşma salonu karşısında bekleyen mağdur ve müştekilerle görüştü.

 

Daha sonra AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

 

Yargılamanın devam ettiğini belirten Yazıcı, tüm demokrat ve vatanseverlerin gerçek ve tüzel kişi olarak 15 Temmuz darbe sürecinin mağduru olduğunu vurguladı.

 

Yazıcı, "Millet bu darbenin mağduru. Hepimiz mağdur durumdayız. Dolayısıyla bu davayı baştan itibaren her aşamasını, her zeminde, her yerde, belki görünür olmuyor ama çok yakınen takip etmekteyiz." dedi.

 

Alçak darbe girişiminin mağdurları arasında yer alan siyasi parti olarak davaya müdahillik talebinde bulunduklarını hatırlatan Yazıcı, "Adalet haklıya hakkını vermek, haksıza haddini bildirmek. Dolayısıyla Türk yargısına inancımız odur ki bu alçak darbenin asli, tali derecede de olsa tüm failleri hak ettikleri cezayı alacaktır. Bunu çok yakından hep birlikte takip ediyoruz. Hiç kimsenin işlediği suç yanında asla kalmayacak." diye konuştu.

 

- "Karakolda doğru söyler mahkemede şaşar"

Sanıkların savunmaları için "Karakolda doğru söyler, mahkemede şaşar" benzetmesini yapan Yazıcı, davada bu sözün bir pratiğini gördüklerini söyledi. 

 

Yargılamanın sadece beyanlara dayanmadığını, güçlü kanıtlar, belgeler, objektif deliller bulunduğunu dile getiren Yazıcı, mahkemenin bunları da değerlendireceğini belirtti.  

 

Yazıcı, basının, sanıkların mahkemedeki ifadelerini yazarken, savcılık ve sulh ceza hakimliğinde verdikleri savunmaları da kamuya yansıtmasını, kıyaslama yapılmasını istedi.

 

Bugün, davanın bir kısmını izleyeceklerini söyleyen Yazıcı, milletvekillerinin gruplar halinde Ankara ve İstanbul'daki davaları takip ettiklerini bildirdi. 

 

Yazıcı, ayrıca, şehit yakınları ve gaziler için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca avukat tahsis edilerek hukuki yardımda bulunulduğunu kaydetti. 

 

Davayı Yazıcı'nın yanı sıra AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Cevdet Yılmaz, Mehdi Eker, Ahmet Sorgun, Ravza Kavakçı Kan, Çiğdem Karaaslan, Mustafa Ataş, Mahir Ünal ile Grup Başkanvekili Mehmet Muş da izledi.