b6hy_rteBanner 20Banner 4Hayati Yazıcı Kaptan Oldu

Haberler önceki sayfa

19.06.2017 ”BU MİLLETİN EN BÜYÜK ZENGİNLİĞİ KARDEŞLİĞİDİR”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, "Bu milletin en büyük zenginliği kardeşliğidir. Hz. Adem'den geliyor. Bunu zedeleyenlere izin vermeyeceğiz." dedi.

 

AK Parti Genel Merkez Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Başkanlığınca başlatılan "Gönül Köprüsü" projesi kapsamında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Van'a gelen AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Hayati Yazıcı ve Fatih Şahin, Van Ticaret ve Sanayi Odası ve Ankara Sanayi Odasınca düzenlenen "Sivil Toplum Van Buluşması" toplantısına katıldı.

 

Yazıcı, burada yaptığı konuşmada, yatırımların gerçekleşmesi için iki önemli faktörün bulunduğunu belirterek, "Projelendireceksiniz ve gerçekleştirecek sermayeyi temin edeceksiniz. Bunlar önemli ama yetmez. Bundan önemlisi işin takibidir. Takip edilmeyen iş yarıda kalır ve maliyeti artar. Bu nedenle Van'da işleri takip eden tıkanma alanlarına çözüm üreten mekanizmanın olması önemlidir. Bir ülkenin büyüklüğünü gösteren unsurlar vardır. Bunlardan biri beşeri kaynaklardır." dedi.

 

"Bu milletin en büyük zenginliği kardeşliğidir. Hz. Adem'den geliyor. Bunu zedeleyenlere izin vermeyeceğiz" diyen Yazıcı, şunları ifade etti:"Türkiye'nin yönetimini devraldığımız günden bu yana kaynaklarımızı projelendirerek ilerleyişimizi yürütüyoruz. Son 15 yıl için kayırmacılık yaptınız demesi söz konusu değildir. Yola çıkarken her şey Türkiye için dedik. Türkiye'nin birliğinin bütünlüğünün vurgusu vardır bunda. Etnik, mezhep ayrımı asla yapmadık. Biz birlikte Türkiyeyiz. Ortak değerlerimiz var. Ortak değerler hepimizindir, vatan hepimizindir. Bu topraklarda yaşayıp da vatanı olmayan bir kişi var mı? Neden bazıları vatan arıyor. Bu toprağı vatan yapan şehitlerdir. Bayrak hepimizin, 80 milyonda bu bayrak benimdir demeyen bir kişi var mı? O paçavra neden o zaman. Devletimiz Türkiye Cumhuriyeti. Ayrışma anlamına gelen söylemlere toleransla bakmak doğru mudur? Birliğimize kardeşliğimizle bağdaşır mı? Bu milletin en büyük zenginliği kardeşliğidir. Hz. Adem'den geliyor. Bunu zedeleyenlere izin vermeyeceğiz."


AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şahin de bu topraklarda bin yıldır birlik ve beraberlik içerisinde kardeşçe yaşadıklarını söyledi.

 

Hep birlikte bu toprakları vatan eylediklerini ifade eden Şahin, "Amacımız ülkemizin doğusuyla batısını kuzeyi ile güneyini buluşturmak kardeşliğimizi pekiştirmektir." diye konuştu.

 

"Bütün mücadelelerde omuz omuzaydık. Kurtuluş mücadelesini birlikte verdik ve Cumhuriyetimizi hep birlikte kurduk." diyen Şahin, "Cumhuriyetimizin kuruluşu bu zenginliği barındırıyor. Bunu bize zaman içinde kavga nedeni gibi dayatmaya çalıştılar. Bu güne kadar başaramadılar bundan sonra da başaramayacaklar. Çünkü kıblemiz, devletimiz ezanımız bir. Bizi bu birlik ve beraberlikten ayıramayacaklar. Ebediyete kadar bu topraklarda birlikte yaşamaya devam edeceğiz." ifadesini kullandı.

 

AK Parti Van Milletvekili Beşir Atalay da Van'ın yatırım yapılabilir önemli bir yer olduğunu anlattı. Yatırımcılar için hükümetin yürüttüğü cazibe merkezleri programının önemine değinen Atalay, şunları kaydetti: "Çok büyük bir teşvik projesi. Arsası, binanın yapımı, içinin donanımıyla ilgili desteklerin verilmesi değerlendirme aşamasında. Van'a da çok büyük yatırım talepleri oldu. Bizim burada organize sanayi bölgesi büyük bir bölge. 3 ünitesi tamamlandı şimdi 4 ve 5. ünitelerini yapıyoruz. Burası canlı bir ekonomik hayat ve İran'a 45 dakikada ulaşıyorsunuz. Burası Ankara'dan daha sıcak. Güneşi daha fazla çünkü burası güneşin başkenti. Güneşi en çok alan illerden birisi. Van'ın çok değerli bir insan kaynağı var. Bu konjonktürel gelip geçici güvenlik konularına takılmadan kolaylıkla gelip yatırım yapılabilir. Van'ın geleceği çok parlak."

 

- "Van'da üretim yaparak İran'a satabiliriz"


Vali İbrahim Taşyapan ise Türkiye'nin her yerinde gönül köprülerinin kurulduğunu anımsatarak, Türkçe'de insanın içini en çok ısıtan kelime olan "Gönül" ile ramazanın güzelliğinin buluşmasıyla kardeşlik duygularının geliştirildiğini kaydetti.

Van'ın kadim geçmişiyle bütün övgüleri hak eden bir kent olduğunu anlatan Taşyapan, şöyle devam etti: "Yıllarca buralar güven sıkıntısı yaşadı. Ama devletimizin, hükümetimizin destekleriyle bu sıkıntıları en kısa zamanda sonlandıracağız. Bu sıkıntıları aştığımızda ilimiz üstün potansiyeliyle en kısa zamanda çok büyük mesafeler katedecektir. Yanı başımızda İran var. Kara ve demiryolu ulaşımımız var. Burada üretim yaparak İran'a satabiliriz. Bu imkanlarımızı yatırımcılarımız da görüyor. Zaman zaman yaşanan güvenlik dalgalanmaları ve hain darbe girişimi gibi durumlar nedeniyle yatırımcılarımız geri adım atıyorlar. Ancak alt yapı açısından çok önemli potansiyellere sahibiz. Devletimiz her türlü yatırımı yapıyor."