Banner 21Banner 3banner h3b3hy_rte

Altsayfa Haberleri önceki sayfa

09.01.2017 YAZICI DARBE GİRİŞİMİ SONRASI CNN’İ ZİYARET ETTİAK Parti İstanbul Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz'daki yayınından dolayı CNN Türk'ün Ankara bürosuna teşekkür ziyaretinde bulundu. Eski Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı, darbe girişiminin yaşandığı gece binası darbeciler tarafından basılan CNN Türk'ün yayınıyla ilgili olarak "Cumhurbaşkanımızın 'Sokağa çıkın' çağrısıyla insanlar sokağa çıktı, Cumhurbaşkanımızın çağrısı zaten harekete geçmiş olan milletimizi coşturdu, adeta yakıt oldu, mühimmat oldu bu çağrı" dedi. 


Yazıcı, şunları söyledi:

İnsanlarımız önemli ölçüde rahatladı. Cumhurbaşkanımızın "Sokağa çıkın" çağrısıyla insanlar sokağa çıktı, Cumhurbaşkanımızın çağrısı zaten harekete geçmiş olan milletimizi coşturdu, adeta yakıt oldu, mühimmat oldu bu çağrı. İnsanlarımız göğsünü siper etti, darbe teşebbüsüne karşı, Türk milletinin vatanına, milletine, demokratik değerlerine nasıl bağlı olduğunu gösterdi. 


Bunların arasında CNN TÜRK'ün yaptığı yayın çok kıymetli. Darbe girişiminde darbeciler TRT'ye giderler, o zaman sadece TRT vardı. Özel televizyonların çoğalmasıyla Türk basın yayın organları çok büyük katkı sağladılar demokrasiye. Bu bakımdan da siz de o akşam ekrandaydınız. Yayıncılığınızı takdirle ifade ediyoruz. Türkiye, yayıncılık hayatında, televizyonculuk hayatında sadece TRT vardı.

 

Turgut Özal zamanında özel televizyon yayıncılığına başlandı. Ben o zaman orada siyaset yapıyordum. Fatih'te yine bir Of'lu veya Trabzonlu özel yayınları izlemiş, beğenmemiş.  "Sayın Özal, bunların önünü açtınız ama bunlara fırsat vermeyin" dedi. "Aa" dedi Özal, "Demek onu izliyorsun" dedi. "Beğenmiyorsan onu kapat ötekini dinle" dedi. "Yayın kuruluşları demokrasinin göstergesidir" dedi. Bunu hatırladım. Bir kez daha bunun önem ve kıymetini anladım.