hy1Banner 20hy_rtebanner h2b8

Altsayfa Haberleri önceki sayfa

09.01.2012 Bakan Yazıcı, Bakanlığın Yeni Yapısı ve Hedeflerini Açıkladı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı ve Müsteşar Ziya Altunyaldız, bir basın toplantısıyla, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın yeni yapısı, faaliyet alanları, görev ve sorumlulukları ile hedeflerini anlattı.

Bakan Yazıcı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nı 2023'te dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girme hedefine bağlı olarak yeniden yapılandırdıklarını belirterek, 2023 hedeflerini şeffaflığa imkan tanıyarak, gümrükler başta olmak üzere hizmet verilen bütün alanlarda elektronik ortamın ayrıcalıklarından faydalanarak yakalayacaklarını vurguladı.

Anadolu'nun dünya ticaretinde önemli rol oynaması adına İpek Yolu Gümrük İşbirliği Girişimi projesine odaklandıklarını aktaran Yazıcı, "Türkiye-Çin hattında bulunan ülkelerin oluşturduğu İpek Yolu Gümrük İşbirliği Girişimi ile İpek Yolu ticaretini yeniden canlandırıyoruz. Bu sene Batum'da dördüncü toplantısı yapılan İpek Yolu projesi bu bölgede ticari faaliyette bir buluşmanın yol haritasıdır. Bu proje tamamlandığında çok büyük miktarda mal ve üretim araçları, Orta Asya'dan Avrupa'nın diğer ucuna veya Avrupa'dan Orta Asya'ya transfer edilebilecektir” ifadelerini kullandı.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın insanı esas aldığını anlatan Hayati Yazıcı, kurum olarak temel hedeflerini şöyle sıraladı: "Yasal ticareti mümkün olduğunca kolaylaştırmak. Yasa dışı ticareti en modern yaklaşımlarla engellemek. İç ve dış ticarette yenilikçi anlayışlar ortaya koyup sektörel büyümenin önünü açmak. Esnafı ve kooperatifleri rekabetçi bir yapıya kavuşturmak. Piyasa gözetimi ve denetimini etkin bir şekilde yaparak tüketici haklarını korumak. Kayıt dışılığı en aza indirmek."

"Kağıtsız ve insansız gümrük işlemi en önemli hedeflerimizden bir tanesi" diyen Yazıcı, bunun pilot uygulamasını 2011 yılı içinde Ankara'da TIR Gümrüğünde başlattıklarını ve bunun mükellef gümrüğe gelmeden ilgili evrakını sanal ortamda göndererek işlemlerini yapabildiği bir uygulama olduğunu söyledi.

Yazıcı, "Bunu, 'yetkilendirilmiş yükümlü' dediğimiz, o statüyü elde etmiş mükellefler için uygulamaya koyacağız. Yetkilendirilmiş yükümlü, yaptığı işlemler dolayısıyla idarenin güvenini kazanmış, defosu olmayan, bu kanaatin hakim olduğu kişiler. Bir taraftan bunları taltif edeceğiz, bir taraftan da bunlarla ilgili risk değerlendirmesi devam edecek" dedi.

Bu uygulamanın kişilerin işlemlerinin hiç kontrol edilmeyeceği, tamamen denetim dışı olduğu anlamına gelmediğini, işlem tamamlandıktan sonra kontrolün yapılacağını anlatan Yazıcı, "Gümrüklerde çağdaş yaklaşımın kontrolleri gümrük kapılarında değil, iç piyasada yapmak ve mümkün ölçüde kapılarda işlemleri hızlandırmak. Çünkü kapılarda 1-2 gün beklemesinin çok önemli maliyeti var" diye konuştu.

Yazıcı, iş takibinin yetkilendirilmiş yükümlü açısından biteceğini, diğerleri açısından getirilecek kolaylığın ise "tek pencereye geçiş" olduğunu söyledi.

Kağıtsız uygulamaya Ankara'nın Kazan ilçesindeki TIR Gümrüğünde başladıklarını, Esenboğa ile İstanbul'da Karaköy yolcu salonunda olduğunu dile getiren Yazıcı, 2012 yılının ilk yarısında uygulamaya tamamen geçmiş olacaklarını bildirdi.

Bakan Yazıcı, 2012 Temmuz ayında yürürlüğe girecek olan yeni Türk Ticaret Kanunu'nun (TTK) 20'yi aşkın ikincil düzenlemesine ilişkin komisyonların çalışmalarını sürdürdüğünü ve çok fazla zaman kaybetmeden bu düzenlemeleri de devreye sokacaklarını bildirdi Kanunla şirket kurmanın elektronik ortamda gerçekleşir hale geleceğini, şirketlerin genel kurullarına, yönetim kurullarına katılım, şirketin faaliyetleriyle ilgili karar alma süreçlerinin elektronik ortamda yapılır hale geleceğini anlatan Yazıcı, "1 Temmuz 2012 tarihinden itibaren şirketlerin kendi genel kurullarına seçecekleri bir denetim kurulu olmayacak. Şirketlerin bütün faaliyetleri bağımsız denetim kurulları tarafından gerçekleştirilecek. Ayrıca bu bağımsız denetim kurumlarının denetimini yapacak denetçilerin denetimi şeklindeki müesseseyi de ikincil düzenleme ile devreye sokacağız" diye konuştu.

Yazıcı, yeni TTK'nın ertelenmeyeceğini, ikincil düzenlemelerle ilgili çalışmaların sürdüğünü ve herhangi bir sorun olmadan zamanında yetişeceğini söyledi.

Faal durumda olmayan 400 bine yakın şirketin bulunduğunu ve bu şirketleri tasfiye edecek bir yasal düzenlemenin yapılması gerektiğine de işaret eden Yazıcı, esnaflar açısından da aynı durumun söz konusu olduğunu ve yasal düzenleme ile bunları sonlandıracaklarını kaydetti.

Yazıcı, MERSİS diye adlandırılan Merkezi Sicil Kayıt Sistemi çalışmasının devam ettiğini, bir ayağını 2012 yılı sonunda bitirmeyi planladıklarını, ama tam olarak 2013 yılı sonunda hayata geçeceğini bildirdi.

Yazıcı'nın konuşmasının ardından Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Ziya Altunyaldız da Kâğıtsız Gümrük, Hal Kayıt Sistemi, Lisanslı Depoculuk ve Ürün İhtisas Borsacılığı, Gümrük ve Ticaret Konseyi, Yerinde Gümrükleme, Merkezi Sicil Kayıt Sistemi (MERSİS), Mobil Tüketici Uygulaması, Tek Pencere Uygulaması, Yetkilendirilmiş Yükümlü Uygulaması, Esnaf ve Sanatkârlar Değişim, Dönüşüm, Destek (3D) Projesi, Kooperatiflerin Desteklenmesi (KOOP-DES) projeleri hakkında bilgi verdi.